×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 135
Monday, 08 January 2018 07:47

Nemáte práci? Společně nějakou najdeme!

Written by

Rádi bychom Vám dnes představili službu Pracovního poradenství - a to příběhem jedné naší uživatelky: Slečna Veronika se na nás obrátila s žádostí o pomoc s hledáním práce.

Slečna Veronika je 27letá rozpačitá mladá žena, která žije v bytě se svou sestrou a svým 3 letým synem. Byla v těžké životní situaci, bývalý partner ji neplatil na syna a žila pouze z rodičovského příspěvku. Syn ještě nechodil do školky, tak ji mohla hlídat pouze sestra, které pracovala na směny. Slečna Veronika má výuční list v oboru pečovatelka, ale tuto profesi vykonávala pouze dva měsíce, kdy byla pouze na praxi, takže neměla potřebné zkušenosti. Žádné zkušenosti s dlouhodobou prací a možná trochu i nízká sebedůvěra v sebe sama způsobila, že za posledních 5 let si žádnou pořádnou práci nemohla najít.

Spolupráce se slečnou Veronikou v rámci služby pracovního poradenství a projektu „Práce je cíl“začala v červnu 2017.

Slečna Veronika nejprve s naší pracovní poradkyní překonala počáteční ostych. Společně si popovídaly o tom, jaké má představy o budoucí práci, o jejích zkušenostech s hledáním práce a podobně. Jelikož si Veronika nikdy nebyla jistá, jestli říká vše, co je třeba, nebo co by mohlo zaměstnavatele ještě více zaujmout. Navíc si prý nikdy nebyla jistá, co je správné, když je přizvána na pracovní pohovor - nikdy se totiž řádného nezúčastnila - projevila zájem o účast v tzv. motivačním kurzu. Zde se seznámila s právy a povinnostmi nezaměstnaného a i později zaměstnance, kde si může najít informace o volných pracovních místech a jaké jsou zásady telefonické komunikace. Samozřejmě si mohla techniku telefonování i osobní pracovní pohovor vyzkoušet na praktické ukázce s pracovní poradkyní. Společně také vypilovaly její životopis a seznámila se i s důležitostí a přínosem motivačního dopisu.

Po absolvování motivací byla pevně rozhodnutá, že by byla ráda pečovatelkou. Společně jsme tedy rozeslali životopis na různá pracovní místa na pozici pečovatelky. Během prvního měsíce byla pozvána na její úplně první pohovor v životě. Měla z informace velikou radost, ale zároveň i velké obavy, proto požádala pracovní poradkyni, zda by ji na pohovor nedoprovodila, aby měla podporu. Společně si znovu popovídali o tom, jak se chovat na pracovním pohovoru, co říkat a co naopak ne. Slečna Veronika řešila nakonec na pohovoru vše potřebné sama. Bohužel na pohovoru neuspěla, nebyla vybrána z důvodu malých zkušeností v oboru. Nicméně jí pracovní poradkyně pochválila, že pohovor zvládla, mluvila k věci a doporučila ji, že příště si to zkusí na pohovoru úplně sama.

Neúspěch ji neodradil a hledání vhodného zaměstnání pokračovalo dále. Další pohovor si tedy vyřizovala již úplně sama, vyzkoušela si i práci v praxi, ale ani tady nakonec neuspěla. Slečna Veronika si prošla ještě několika dalšími pohovory, které ale nebyly vlivem okolností úspěšné. Nabídli jsem slečně Veronice opět asistenci u pohovoru. Nakonec se na ní štěstí usmálo a po čtyřech měsících nalezla vhodné zaměstnání jako pomocná síla v kuchyni, kde je velice spokojená.  Tou dobou už její syn nastoupil do školky, tak byl vyřešen i problém s hlídáním. Slečna Veronika je nyní usměvavá, spokojená sama se sebou, věří si a už se tolik nebojí. V zaměstnání ji bude končit tříměsíční zkušební doba a vypadá to, že v ní zůstane i nadále.

Pokud tedy máte smůlu při hledání práce, nebo již práci máte, ale chtěli byste jí změnit - klidně se na nás obraťte. Naše pracovní poradkyně Zuzana Hamáková se Vám bude individuálně věnovat a společně již vysněnou práci najdete! Více informací na www.radka.kadan.cz nebo na tel. 778 083 012.

Projekt "Práce je cíl" reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_042/0006165 je spolufinancován  Evropským sociálním fondem EU v rámci operačního programu Zaměstnanost a také ze státních fondů prostřednictvím MPSV.