×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 77
Monday, 24 January 2011 13:46

Přírodní cestou

Written by

Ekologický projekt zaměřený na využívání přírodních zdrojů a podporu vztahu lidí ke svému okolí. Projekt zahrnuje:

Návštěvu Biostatku Valeč
Na začátku června navštívilo 30 zájemců z řad našich zaměstnanců, dobrovolníků a klientů biostatek Valeč. Zde pro ně byl připraven poutavý program. Za zmínku stojí určitě prohlídka permakulturní zeleninové zahrádky, ukázka stříhání ovce, prohlídka včelí maringotky, příprava těsta a pečení chleba nebo ukázka zpracování vlny. Podstata zážitku byla naplněna nad naše očekávání – vyzkoušeli jsme si věci, ke kterým se v běžném životě nedostaneme. Protože sluníčko pálilo a informace byly vyčerpávající, osvěžili jsme se bylinkovou šťávou a posilnili výborným, čerstvě upečeným chlebem.

Vytvoření motivačního prostředí
Vytvořili jsme pozitivní a motivační prostředí, které obklopuje nejen naše zaměstnance a dobrovolníky, ale především naši klientelu, vyrobili jsme dekorace a vyzdobili jimi u různých příležitostí (Velikonoce, Halloween...) budovu. Staré prezentační zasklené tabule jsme nahradili novými, které aktuálně vypovídají o činnosti sdružení, ale především jsou díky druhotnému materiálu, z kterého pochází přenosné, skladné a bezpečné.
U příležitosti Velikonoc, Vánoc a Halloweenu pořádáme speciální dílny. Při Velikonoční dílně jsme vytvořili množství pomlázek, které byly rozmístěny nejen po budově, ale i do výlohy na pěší zóně (střed města), dále také vypichovanou velikonoční vazbu.

Hřiště Zahrádka
Hřiště Zahrádka funguje takřka dva roky a abychom nalákali novou klientelu, zabudovali jsme na hřišti Zahrádka trampolínu. Díky její konstrukci ji mohou využívat nejen děti, ale i dospělí. Samozřejmě jsme pracovali i na dalším zušlechťování - mulčování, pletí, sázení nových rostlin, péče o trávník...

Enviromentální výchova
Nenásilným způsobem se snažíme začleňovat enviromentální výchovu do každodenní činnosti sdružení. V rámci dopoledních i odpoledních programů, pravidelných i příležitostných aktivit "směrujeme" klienty sdružení k lepšímu vztahu ke svému okolí. Prostřednictvím školení a přednášek sdělujeme zaměstnancům a dobrovolníků základní principy enviromentální výchovy a ti v rámci svého působení předávají poznatky svým klientům.

Pořádání akcí přispívajících ke správnému přístupu k životnímu prostředí
I v rámci vybraných akcí zapojujeme enviromentální výchovu. Z akcí uveďme Exkurze u technických služeb a hasičů, návštěva ekofarmy Zásada, Tonda Obal na cestách, Vítání Máje, Den Země se skřítkem Kadaníčkem...

 

 

Hřiště Zahrádka funguje takřka dva roky a abychom nalákali novou klientelu, zabudovali jsme na hřišti Zahrádka trampolínu. Díky její konstrukci ji mohou využívat nejen děti, ale i dospělí.