×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 62
Thursday, 19 November 2009 22:55

Projekt HŘIŠTĚ ZAHRÁDKA

Written by

HRÁTKY A EKOLOGIE PRO NEJMENŠÍ

Projekt HŘIŠTĚ ZAHRÁDKA - HRÁTKY A EKOLOGIE PRO NEJMENŠÍ

Hřiště se nachází v centru města, přímo u provozovny mateřského centra (MC) v ul. Kpt. Jaroše 630. Na návštěvníky zde čekají atraktivní herní prvky zasazené do útulného prostředí ohraničeného ručně malovaným dřevěným plotem. Vodní mlýnky, prolézačka se sítí a lezeckou stěnou, pískoviště, houpačky, skluzavka - to všechno jsou herní prvky určené především pro děti do 6 let s dospělým doprovodem.

ZAHRÁDKA zároveň slouží jako “ekokoutek” k osvětě veřejnosti v oblasti životního prostředí. Pěstují se zde bylinky jako máta, meduňka, šalvěj, tymián a další, které si návštěvníci hřiště mohou podle instrukcí služby odebírat k osobní potřebě vždy zaručeně čerstvé.  Zvýšené záhony usnadňují první zážitky ze setí a sázení nových rostlinek a jejich následnému pozorování. Jsou praktické nejen pro děti, ale i pro vozíčkáře.

Různé druhy stromů a květin umožňují poznávání přírody. Čistý travní porost je vhodný i pro nechodící batolata. Dřevěná pergola s posezením pro malé i velké slouží jako ochrana před sluncem či deštěm. Sud k zachycení dešťové vody odtékající z pergoly nabarvily předškolní děti z odpoledního kroužku Paletka pod vedením malíře Jiřího Šedého. Voda ze sudu se bude používat na zalévání a ušetří náklady za pitnou vodu z řádu. ZAHRÁDKA je přístupná nejen členům RADKA při běžných aktivitách sdružení, ale i široké veřejnosti.

V rámci projetku DOBUDOVÁNÍ HŘIŠTĚ ZAHRÁDKA - HRÁTKY A EKOLOGIE PRO NEJMENŠÍ získalo sdružení grant od Nadace VIA z prostředků programu Procter&Gamble pro mateřská centra. Velkou výhodou se ukázalo členství MC RADKA v Síti mateřských center ČR. Pouze její členové totiž mohou žádat o granty v tomto programu. Výše nadačního příspěvku činila 70 000 Kč, přičemž celková výše nákladů na druhou etapu byla téměř 150 000 Kč.

Na dofinancování projektu se sponzorsky podílely fa Jakob Müller ČR a.s. (10.000 Kč), IOS s.r.o. (8.000 Kč), Severočeské Doly a.s. (15.000 Kč). Zbylých 47 000 bylo financováno z dotačních titulů Krajského úřadu (projekt Už vím, kam s ním) a MPSV (dotace na činnost). Do nákladů na projekt nejsou započítány platy zaměstnanců RADKA o.s. a práce mnoha dobrovolníků včetně studentů místní střední stavební školy pod vedením Ing. Parpela a studentů ze střední zemědělské školy pod vedením Ing. Boudové či p. Sachla. Největší podíl dobrovolnické práce odvedla zahradní architektka Katka Fritscheová. Pomoc při realizaci poskytli také kadaňští hasiči, technické služby a další.

Za necelý rok se RADCE podařilo vybudovat ze zanedbaného prostranství malou oázu pro rodiny s nejmenšími dětmi. Strategické umístění ZAHRÁDKY, téměř v centru města Kadaně, předpokládá kvalitní využití volného času mnoha kadaňanů.

Jak je zajištěn provoz ZAHRÁDKY pro veřejnost?
Vše závisí na zájmu a ochotě vykonávat pravidelné služby. Na vstupní brance hřiště je umístěn rozpis služeb, který je pravidelně aktualizován. Úkolem služby je být k dispozici v předem dohodnutém čase na hřišti. Symbolický poplatek pro veřejnost činí 20 Kč (pro členy MC 10 Kč) za návštěvu, je určen na údržbu a opravy mobiliáře a zahradních pomůcek. Služba má vstup na zahrádku vždy zdarma.