„S námi může být aktivní každý.“

 • RADKA organizace
 • Mateřské - mezigenerační centrum
 • Rodinné centrum Klášterec
 • Vzdělávací centrum
 • Dobrovolnické centrum
 • Plavecké centrum
 • Youth center
 • International cooperation
 • RADKA organizace Mateřské - mezigenerační centrum Rodinné centrum Klášterec Sociální centrum Dobrovolnické centrum Youth center Plavecké centrum Vzdělávací centrum International cooperation
  Levé menu

  Mateřské centrum RADKA z. s. se připojilo k celostátnímu projektu Zdravý úsměv. Prostřednictvím přednášek v centru se budeme snažit informovat rodiče o možnostech a správných postupech v oblasti péče o dutinu ústní u dětí.

  O PROJEKTU ZDRAVÝ ÚSMĚV V MC

  Pilotní projekt „Zdravý úsměv v mateřských centrech“ zahájilo v 2009 MC Mateřídouška o.s. Hejnice, a v rámci výchovně-preventivního programu bylo zjištěno, že výskyt zubního kazu a dalších onemocnění dutiny ústní u dětí související se špatnými návyky, vznikají už od útlého věku dítěte, a že hlavním problémem je nedostatečná informovanost a důslednost rodičů v oblasti dentální hygieny. A tento problém se budeme snažit formou prezentací napravovat.
  Informace naleznete na oficiálních stránkách projektu, u partnerů GABA a LIFTEC, i ostatních stránkách: ordinace.cz

  O PROJEKTU ZDRAVÝ ÚSMĚV

  Program Zdravý úsměv vznikl již v roce 1999 z iniciativy Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové a firmy GABA International, výrobce dentálních produktů určených k hygieně dutiny ústní, která zajišťuje finanční podporu projektu. Cílem projektu je naučit děti předškolního a školního věku správné technice čištění chrupu, obecné péči o orální zdraví, napomoci ke vzniku celoživotního návyku spojeného s péčí o dutinu ústní, podle možností ovlivnit i rodiče dětí tím, že se správný postup naučí, pochopí jeho význam a budou v čištění chrupu a ochraně orálního zdraví své děti podporovat. V posledních letech získává preventivní program na významu, protože výskyt zubního kazu a dalších onemocnění dutiny ústní, jimž je možné správnou preventivní péčí předcházet, je v České Republice vyšší než u dětí ve vyspělých zemí Evropy. Zásadní roli v péči o chrup dítěte hraje v současné společnosti rodina, proto jsou prostřednictvím zapojených MŠ a ZŠ o správné péči o orální zdraví informováni i rodiče.

  Jedná se o výchovně-preventivní program, který zajišťují dentální hygienistky a preventistky převážně studentky středních zdravotnických škol, které děti připravují po stránce teoretické i praktické.

  1. skupinu tvoří děti mateřských škol a mladší dětí z nižšího stupně základních škol. Zde se děti seznamují s tím, proč a jak si mají čistit zuby, se stavbou zubu, úlohou výživy v prevenci zubního kazu, se škodlivostí cukrů, kdy a jak sladkosti konzumovat a s významem užívání fluoridů.

  2. skupinou jsou starší děti z vyššího stupně základních škol, kde se již hovoří o stavbě závěsného aparátu zubu, významu odstraňování měkkého zubního povlaku a technice čištění mezizubních prostorů. Praktická část je zaměřena na nácvik správné techniky čištění zubů a pravidelnou ochranu zubní skloviny. V současné době je do programu Zdravý úsměv zapojeno asi 3000 dětí ZŠ a MŠ.

  Termíny a místa uskutečněných prezentací:

  Rok 2017

  Rok 2016
  11/2016 – MC RADKA z. s.
  07-08/2016 Příměstké a pobytové tábory RADKA
  05/2016 – MC KOLIBŘÍK Chomutov
  05/2016 – ZŠ Začít spolu 1. třída
  03/2016 – MŠ RADUŠKA
  03/2016 – Azylový dům Jirkov
  02/2016 – II. ZŠ KADAŇ 1.A
  02/2016 – KLUBÍK RADKA
  01/2016 – MC RADKA

  Rok 2015
  10/2015 – Mariánská Jáchymov
  08/2015 – Pobytový tábor – Sádek u Žatce
  06/2015 – Ozdravovna Pec pod Sněžkou
  02/2015 – Lyžařský jarní tábor

  Rok 2014 
  16. 1. MC RADKA
  26. 2. MC RADKA
  3. 3. MC RADKA
  28. 3. PRUNÉŘOV
  25. 6. PLAVECKÝ POBYT ITÁLIE
  20. 7. POBYTOVÝ TÁBOR KOTVINA

  Rok 2013 
  12/2013 – MŠ Raduška
  21. 11. – Předškolní klub Kadaň
  6. 11. – MC RADKA
  24. 9. – MC RADKA
  15. 1. – MC RADKA

  Rok 2011

  Čtvrteční dopoledne prosvítila prezentace Zdravý úsměv v mateřských centrech. Radka Šafářová nás seznámila s problematikou hygieny dutiny ústní u dětí. Prozradila nám, kdy bychom měli s čištěním zoubků u dětí začít, jaká technika je ta správná, jak poznáme, které výrobky jsou pro děti nejvhodnější a mnoho dalšího.

  Po přednášce obdržela každá maminka hodnotný balíček. Nakonec jsme dětem zahráli pohádku o tom, jak je důležité se o zoubky starat.

  Pro zájem maminek jsme po pohádce zvládli v tělocvičně i aktivitu Klokánek.

   

  Rok 2010

  V průběhu roku 2010 proběhlo 5 prezentací s účastí 86 dospělých a  119 dětí.

  1. děti bez rodičů v předškolním věku 3-7 let v rámci příměstského tábora
  2. zaměstnanci našeho sdružení s dětmi smíšené věkové skupiny v rámci Teambuildingu
  3. dobrovolníci našeho sdružení s dětmi smíšené věkové skupiny v rámci Supervize
  4. členové našeho sdružení s dětmi do 4 let v rámci dopoledního programu v MC
  5. členové sdružení Rákosníček o.s. Děčín s dětmi do 4 let v rámci dopoledního programu v MC

  Pravé menu