| 27. března 2021 |
Středeční podvečer patřil sociálním sítím a ⚠ fake news. Díky interaktivnímu kvízu si teď lépe dokážeme představit tu neuvěřitelnou masu, kterou sítě bezesporu jsou. Podivili jsme se nad vysokými čísly uživatelů, poslaných zpráv nebo denně sdílených fotografií. Na výsledcích rozsáhlých průzkumů zdravotnických organizací jsme si ukázali, jak sítě působí na naše zdraví a probrali jsme také zajímavý 📊 průzkum, ve kterém 80 % teenagerů označilo vliv sociálních sítí za pozitivní.
Mgr. Jiří Vyčichlo, Ph.D. nám přiblížil problematiku fake news a doporučil, jak se stavět k informacím, které se na nás (nejen) skrze sítě valí. Dozvěděli jsme se například, jak je důležité používat 💡 kritické myšlení, ověřovat si zdroje informací a nedůvěřovat každému, kdo se nazývá odborníkem.
Při krátké pauze jsme vstřebali nové vědomosti a pak se vrhli na dva průzkumy, které pro nás připravila německá dobrovolnice Eileen. Díky nim jsme porovnali, v čem nás sítě nejvíce ovlivňují a 🕖 kolik času na nich denně trávíme. Další blok jsme věnovali Dopaminu a tipům, jak ho držet v rovnováze. Doporučili jsme si také zajímavý dokument 🎬 Sociální dilema, který je právě teď možné sledovat na Netflixu.
A jak se nechytit do sítí? V galerii pod článkem mrkněte na tipy, které jsme společně dali dohromady. Závěrem jsme v krátké evaluaci ještě zhodnotili, co nás během workshopu nejvíce zaujalo nebo překvapilo a zeptali se na zajímavou otázku. ❓ Zvládli byste týden vydržet offline? Napište nám svou odpověď!
Vzhledem k dnešní situaci a přibývajícím informacím, každý den je o to víc důležité používat kritické myšlení!!!
– Martin
Máme pocit, že lidé jsou v dnešní době hodně závislí a podle nás už si spousta lidí nedokáže život bez sociálních sítí ani představit.
– Julie, Ema, Tereza
Přinášíme ti rok plný super akcí, do kterých se můžeš zapojit i ty. Přispěješ tím dobré věci, staneš se součástí super komunity a otevřeš si obzory! PILOTní video můžeš zkouknout tady a plánované akce najdeš v sekci Připravujeme. V dubnu se setkáme na přednášce o Dobrovolnictví!
Projekt je určený mládeži ve věku 13 – 30 let a jeho cílem je zvýšení informovanosti o možnostech pro mladé a o aktuálních tématech, to vše v souladu se strategií EU pro mládež a #youthgoals. Aktivity jsou financovány Evropským sborem solidarity.