Dnes jsme se zúčastnili online konference hostitelských organizací binacionálního dobrovolnictví v rámci programu česko-saské spolupráce. Českým zastřešujícím zástupcem programu je Dobrovolnické centrum z. s. v Ústí nad Labem, německým pak asociace Der Paritätische s hlavním sídlem v Berlíně.
Skrze různé dobrovolnické programy (např. Silní sousedé, Freiwilliges Soziales Jahr…) mohou mladí lidé z Německa a České republiky působit v partnerských organizacích a získat tak jazykové dovednosti, pracovní zkušenosti, interkulturní poznání a následně šířit informace o důležitosti příhraničních projektů. U nás v organizaci jste se díky této příležitosti mohli v uplynulých letech setkat již se čtyřmi německými dobrovolníky.
Spolu se zástupci dalších organizací a mentory dobrovolníků jsme měli během konference možnost sdílet zkušenosti a příklady dobré praxe, porovnat praktické fungování programu “v době koronavirové” a vzájemně se motivovat k překonání překážek, které jsou před mnohé z nás aktuálním děním kladeny.
Nechyběla ani účast samotných absolventů a také dobrovolníků, kteří se programu momentálně účastní, a to jak na české, tak německé straně. A co o svém působení v organizacích říkají?
“Poznal jsem úžasné lidi a se spoustou z nich dodnes udržuji kontakt. Pro mě osobně bylo důležité, že jsem si mohl vyzkoušet, jaké to je žít v zahraničí a také tam vyučovat. Doteď jsem byl žákem a najednou jsem se stal učitelem, což pro mě byl velice odvážný krok a musím říct, že kolegové, škola i žáci byli skvělí a šlo o výbornou zkušenost.”
– Sebastian o působení na Obchodní akademii Ústí nad Labem
“Když jsem přijel, německy jsem uměl jen “dobrý den”. Po skončení dobrovolnického programu jsem v Německu začal pracovat a práce se stala mým životem.”
– Miroslav o působení v KiEZ Waldpark Grünheide
Pokud byste rádi vyrazili za dobrovolnickým dobrodružstvím do Německa, neváhejte nás kontaktovat. O dobrovolníky je v této době obrovský zájem a v hostitelských organizacích vás uvítají s otevřenou náručí.